Jakie informacje zawiera kod kreskowy?

Dodane przez: Szymik W: Aktualności Na:

Według definicji, kod kreskowy to graficzna reprezentacja konkretnej informacji, składająca się z jasnych i ciemnych elementów. Aby odczytać kod kreskowy potrzebny będzie czytnik elektroniczny. Kody kreskowe służą przede wszystkim do szybkiej identyfikacji produktów w logistyce. Sprawdź, na jakich zasadach działają oferowane przez nas czytniki kodów kresowych oraz jakie informacje zawiera kod kreskowy?

Jak działają oferowane przez nas czytniki kodów kreskowych?

Czytniki kodów to nowoczesne urządzenia, dzięki którym odczytasz informacje, kryjące się pod rządem cyfr kodu kreskowego. Ich działanie nie jest skomplikowane: w trakcie skanowania kodu, laserowe światło czytnika przesuwa się wzdłuż kodu. Następnie jest ono z jednej strony odbijane przez przerwy pomiędzy kreskami, z drugiej pochłaniane przez kreski ciemne, odczytywane przez fotodiodę. Zarówno kreski, jak i przerwy między nimi generują sygnały elektryczne –  przerwy sygnały silne, kreski słabsze. To, ile trwa sygnał, zależy od grubości kreski. W tym czasie na czytniku kodów kreskowych kodowane są informacje, przetwarzane następnie przez dekoder czytnika na cyfry oraz przysłane do komputera.

Jakie informacje kryją kody kreskowe?

Każdy kod kreskowy zawiera podstawowe informacje o produkcie. Zgodnie z systemem Europejskich Kodów Towarowych wyróżnia się dwa rodzaje symbolów:

  • symbole w pełnej trzynastocyfrowej wersji, czyli EAN-13,
  • symbole w skróconej ośmiocyfrowej wersji, czyli EAN-8.

W systemie EAN-13 pierwsze trzy cyfry oznaczają kraj producenta wyrobu – w przypadku Polski jest to prefiks 590. Kolejne cztery cyfry są numerem producenta lub dystrybutora towaru. Cyfry w kolejności od osiem do dwanaście symbolizują konkretny asortyment i są wybierane indywidualnie dla każdego rodzaju towarów. Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna, obliczana na podstawie algorytmu z pozostałych cyfr. Dzięki niej można poprawnie odczytać symbol towaru skanerem, połączonym z elektroniczną kasą.

W przypadku natomiast skróconej ośmiocyfrowej wersji kodu kreskowego nie znajdziemy w nim numeru producenta lub dystrybutora, lecz jedynie prefiks, numer określonego wyrobu oraz ostatnią cyfrę kontrolną.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło