Kto musi korzystać z kasy fiskalnej? Analiza nowej ustawy

Dodane przez: Szymik W: Aktualności Na:

Obowiązek korzystania z kas fiskalnych dotyczy większości przedsiębiorców, jednak nie wszystkich. Kilka przypadków firm jest z niego zwolniona i może pozwolić sobie na komfort prowadzenia działalności bez procedury nabijania paragonu. Nowa ustawa, która wejdzie w życie w 2020 roku jasno określa, którzy przedsiębiorcy mają obowiązek używania kas fiskalnych.

Kto z przedsiębiorców jest zobligowany do używania kasy fiskalnej

Od 01.01.2020 roku obrót musi być ewidencjonowany na kasie w przypadku sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Również usługi związane z naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów oraz zakładaniem, wymianą, bieżnikowaniem i regenerowaniem opon i kół dla tego typu pojazdów muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej.

Od 01.07.2020 roku obowiązek nabijania na kasę fiskalną obejmie również stacjonarne placówki gastronomiczne, które zarówno sezonowo, jak i w ciągu całego roku, świadczą usługi związane z wyżywieniem oraz oferują krótkotrwałe zakwaterowanie. Ta sama data zapoczątkuje również konieczność ewidencji na kasie sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego oraz koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 01.01.2021 roku z koniecznością ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej będą musiały zmierzyć się wszystkie osoby prowadzące działalność fryzjerską oraz kosmetyczną i kosmetologiczną. Korzystania z kasy fiskalnej nie unikną także budowlańcy i prawnicy oraz świadczący usługi z zakresu opieki medycznej, to jest lekarze i dentyści. Od tego samego dnia ewidencja przy pomocy kasy rejestrującej obejmie wszystkie obiekty sportowe, rozrywkowe i rekreacyjne służące poprawie kondycji fizycznej, lecz jedynie w zakresie zakupu biletu wstępu.

Terminy obowiązywania nowej ustawy mogą ulec zmianie w przypadku niewystarczających możliwości technologiczno-organizacyjnych przesyłania danych między kasami rejestrującymi, a Centralnym Repozytorium Kas. Dodatkowo podatnicy wykonujący wymienione powyżej usługi mogą dokonać odliczenia lub otrzymać zwrot za zakup kas rejestrujących.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło