Na czym polega legalizacja wagi sklepowej?

Dodane przez: Szymik W: Aktualności Na:

Chociaż legalizacja wagi kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami, wykorzystywanymi w sklepach, także inne tego typu urządzenia muszą zostać oficjalnie dopuszczone do użytkowania. Legalizacji poddaje się zatem wagi wykorzystywane między innymi w:

  • aptekach, do sporządzania leków, wydawanych na receptę,
  • w laboratoriach,
  • w magazynach, podczas paczkowania towarów.

Zalegalizowane muszą być również wagi, wykorzystywane podczas obliczania opłat podatkowych, na przykład ceł. Sprawdź w naszym wpisie, na czym polega legalizacja wagi.

Legalizacja wagi, czyli właściwie co?

Legalizacją elektronicznych wag sklepowych zajmuje się Urząd Miar. Sprawdza on, czy waga, przekazana do legalizacji, właściwie waży znajdujący się na niej towar. Dokładność miary musi równać się tej, podanej na tabliczce znamionowej. Błąd pomiaru nie może być większy niż 5 gramów. Jeśli stwierdzi się, że legalizowana waga pokazuje wynik, który nie przekracza wagi przedmiotu o wartość na tabliczce znamionowej, uznaje się, że waga jest zalegalizowana. Oznacza to, że zostaje ona jednocześnie dopuszczona do użytku.

Jak często należy legalizować wagi sklepowe?

Zalecaną częstotliwość legalizacji wag sklepowych określa Ustawa o systemie oceny zgodności. Wedle brzmienia ustawy, pierwsza legalizacja wagi powinna nastąpić w ciągu trzech lat od oceny zgodności, licząc od 1 grudnia roku, w którym ją przeprowadzono. Następne legalizacje należy przeprowadzać za każdym razem w ciągu 25 miesięcy od poprzedniej. Ma to związek z faktem, iż wagi sklepowe, w efekcie intensywnej eksploatacji, z czasem tracą zdolność do bardzo dokładnych pomiarów.

W naszym sklepie oferujemy Państwu nowoczesne wagi elektroniczne, wyposażone w specjalne haki i platformy, umożliwiające precyzyjne zważenie towaruPomiar jest szybszy i łatwiejszy, co więcej, wagi elektroniczne zapisują dokładną godzinę i datę ważenia. Pozwala to utrzymywać pełną kontrolę nad prowadzonym handlem i obrotem towarami. W naszej ofercie posiadamy także różnego rodzaju terminale płatnicze.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło