Nowa ustawa o kasach fiskalnych – co się zmieniło?

Dodane przez: Szymik W: Aktualności Na:

1 maja 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT zmieniająca zasady używania kas fiskalnych. Co się dokładnie zmieniło? Opiszemy wszystkie zmiany w dzisiejszym wpisie i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jakie kasy fiskalne należy obecnie stosować.

Czym są kasy on-line i czy każdy musi ich używać?

Kasy on-line to nowy rodzaj urządzeń, które na bieżąco wysyłają informacje o zarejestrowanych sprzedażach do Centralnego Rejestru Kas prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Osoba stosująca taką kasę musi zapewnić jej dostęp do Internetu, aby ta mogła łączyć się z Repozytorium. Od 1 maja 2019 roku podatnicy mogą już używać kas on-line, ale nie wszyscy muszą to robić. Tego rodzaju kasy będą musiały być zakupione w pierwszej kolejności przez przedsiębiorców reprezentujących niektóre branże, które są szczególnie narażone na działanie nieuczciwej konkurencji oraz obracanie się w szarej strefie. Od stycznia 2020 roku będzie do tego zmuszona branża paliwowa, a od lipca 2020 roku kasy on-line będą musiały być stosowane także w branży gastronomicznej, u sprzedawców węgla oraz osób świadczących usługi krótkotrwałego zakwaterowania. W późniejszym okresie (od 1 stycznia 2021 roku) taki rodzaj kas będzie obowiązkowy także w branży budowlanej, usługach fryzjerskich, opiece medycznej świadczonej przez lekarzy i stomatologów, a także w usługach z zakresu prawa.

Czy pozostali podatnicy również muszą wymieniać kasy fiskalne?

Podatnicy działający w innych branżach nie mają odgórnie wyznaczonego terminu na wymianę rejestrujących kas fiskalnych starego typu. Wiadomo już, że wymiana kas będzie częściowo refundowana przez państwo, na razie kwota refundacji wynosi 700 zł. Kasy rejestrujące z elektronicznym i papierowym zapisem kopii będą powoli wycofywane ze sprzedaży, aby wkrótce wszystkie stare urządzenia były wymienione na nowe. 

Po co wymieniać kasy fiskalne?

Rejestrujące kasy fiskalne z zapisem papierowym nie spełniają już współczesnych wymagań. Sprawdzenie danych zapisanych w takiej formie podczas ewentualnej kontroli, przysparza wielu trudności, dlatego stopniowo będą wycofywane z rynku. Nowy typ kas z rejestrem on-line ma zagwarantować szczelność systemu podatkowego i zwiększenie konkurencyjności wśród uczciwych podatników. Takie rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie interesu publicznego, poprzez lepszą kontrolę dokonywanych transakcji i opłacanych podatków.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło