Rodzaje terminali kart płatniczych
Instalacja terminalu płatniczego w punkcie usługowym lub handlowym niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim taki sklep staje się bardziej atrakcyjny w oczach klientów. Polacy bowiem odchodzą od płacenia gotówką na rzecz płacenia kartą lub blikiem w telefonie, wpisując się w światowe trendy. Przejście na transakcje bezgotówkowe to także większe bezpieczeństwo; znika konieczność przechowywania w sklepie dużych ilości gotówki, mogącej być powodem dokonania włamania. Jaki jednak terminal wybrać? Mobilny? Stacjonarny? A może zdecydować się na kasoterminal? Sprawdź w naszym wpisie!
Gdzie sprawdzają się terminale stacjonarne?
Zacznijmy od terminali stacjonarnych, które najczęściej spotkać można w:
- hipermarketach,
- hurtowniach,
- dyskontach,
- dużych sklepach samoobsługowych,
- restauracjach.
Tego typu terminale kart płatniczych wchodzą w skład całego systemu, razem z kasą fiskalną, komputerem z oprogramowaniem do sprzedaży towarów i z czytnikiem kodów kreskowych. Terminal stacjonarny odbiera szczegóły płatności przesyłane z kasy, a całość transakcji zostaje ujęta w raportach kasowych. Dostępne w naszej ofercie terminale stacjonarne mogą być zarówno dyskretnie montowane przy kasach, jak i mieć postać terminala z dużym monitorem.
Czym charakteryzują się terminale mobilne?
Kolejnym rodzajem terminali, które Państwu proponujemy, są terminale mobilne. Stanowią one rozwiązanie idealne w sytuacji, gdy oferujecie w swojej firmie usługi z dojazdem do klienta. Są to niezwykle lekkie i poręczne urządzenia, opierające swoje działanie na falach Bluetooth. Dzięki łączności terminal można zsynchronizować ze smartfonem lub tabletem, które stają się w ten sposób mobilnym punktem odbioru płatności. Decydując się na terminal mobilny zalecamy sprawdzenie, czy posiada on certyfikat PCI DSS, świadczący o tym, że urządzenie spełnia standardy bezpieczeństwa procesowanych danych finansowych.
Czym różni się kasoterminal od terminali?
Najbardziej technologicznie zaawansowanymi urządzeniami do płatności bezgotówkowych są kasoterminale, stanowiące połączenie kasy fiskalnej i samego terminalu. Wbudowano w nie system do rejestracji sprzedaży, łączność bezprzewodową GPRS oraz drukarkę fiskalną; stąd możliwość drukowania na nich paragonów. Kasoterminale posiadają także specjalną aplikację sprzedażową, łączącą się na przykład ze sklepem online.