Zasady działania kas fiskalnych

Dodane przez: Szymik W: Aktualności Na:

Kasa fiskalna jest dla większości przedsiębiorców niezbędnym elementem ewidencjonowania sprzedaży. Służy ona detalistom do rejestracji sprzedaży towarów i usług, rolnikom ryczałtowym oraz osobom fizycznym, które nie posiadają działalności gospodarczej.

Paragon bądź faktura jest dokumentem potwierdzającym dokonaną transakcję. Jakie są regulacje i zasady korzystania z kas fiskalnych?

Normy prawne związane z działaniem kas fiskalnych.

Zasady działania kas fiskalnych określają: ustawa o podatku od towarów i usług z 2004 r. oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 30.04.2019 r., które regulują zwolnienia z obowiązku stosowania kas.

Korzystanie z kasy rejestrującej zależy od tego, czy nabywca jest osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą. Dodatkowo istotny jest rodzaj sprzedawanych towarów i usług. Niezależnie od uzyskanego obrotu, konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej, jeżeli sprzedawane są towary takie jak na przykład:

  • części samochodowe,
  • sprzęt RTV,
  • aparatura fotograficzna,
  • wyroby jubilerskie,
  • towary akcyzowe,
  • perfumy i wody toaletowe.

W przypadku usług są to z kolei między innymi: przewozy pasażerskie, opieka medyczna, naprawy pojazdów oraz usługi prawnicze, gastronomiczne, kosmetologiczne, fryzjerskie. Obowiązek używania kasy fiskalnej może wynikać również z wartości obrotu, jeżeli jego kwota wyniesie powyżej 20000 zł w poprzednim roku podatkowym.

Kupno kasy fiskalnej

Rozpoczęcie rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej powinno odbyć się w ciągu 2 miesięcy od momentu spełnienia kryteriów, które obligują do korzystania z niej. Jest to reguła sprawdzająca się w większości przypadków. Można skorzystać z ulgi na zakup kasy, poprzez odliczenie 90% jej ceny od podatku VAT. Korzystając z kasy, należy: rejestrować każdą sprzedaż, przekazywać klientowi oryginał paragonu, co 2 lata wykonywać przegląd techniczny oraz przechowywać kopie dokumentów kasowych i książkę serwisową kasy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło