Rolki do kas fiskalnych. Czym muszą się wyróżniać?

Dodane przez: Szymik W: Aktualności Na:

Jeśli prowadzimy sklep lub działalność usługową, codziennie pracujemy z kasą fiskalną, a w związku z tym wykorzystujemy rolki do kas fiskalnych. Wyróżniamy trzy typy rolek do urządzeń fiskalnych, natomiast znacznie większą ilość ich rozmiarów. Rolkę z kasy fiskalnej mamy obowiązek przechowywać przez 5 lat, dlatego warto zadbać, aby był to produkt odpowiedni i dobrej jakości.

Rodzaje rolek do kas fiskalnych

Wyróżniamy trzy rodzaje rolek do kas fiskalnych. Pierwszym, najpopularniejszym typem rolek do kas fiskalnych są rolki termiczne. Jest to papier, który pokryto chemiczną warstwą, a nadruk na nim wykonuje się z wykorzystaniem ciepła. Kasy fiskalne posługujące się tą metodą nadruku pracują bardzo cicho. Jeśli nie jesteśmy pewni czy w naszej kasie fiskalnej używamy rolek termicznych, wystarczy lekko zarysować papier paznokciem – pod wpływem ciepła pozostanie czarny ślad.

Mniej już dziś popularne są rolki offsetowe, które są wykonane ze zwykłego papieru, wykorzystywanego w każdym typie drukarki. Ten typ kasy fiskalnej jest głośny, gdyż nadruk jest wykonany poprzez uderzenia igły, która odbija znaki, barwiąc papier.

Trzecim typem są rolki samokopiujące, czyli dwuwarstwowe, gdyż zbudowane są z dwóch wstęg papieru. Pierwsza wstęga to nic innego jak papier offsetowy, druga – papier samokopiujący. Ten drugi jest pokryty mikrokapsułkami SC, aby pod wpływem uderzenia  wywołać nadruk na papierze. Ten typ rolek wykorzystywany jest w kasach starego typu, używanych dziś rzadko, które charakteryzują się równie głośną pracą, podobną do kasy z rolkami offsetowymi.

Jak wybrać rozmiar rolek do kas fiskalnych?

Każda kasa fiskalna posiada konkretny rozmiar rolki. Jego wymiary podaje się w dwóch cyfrach: A x B, gdzie A to szerokość, a B to długość. Takie oznaczenia znajdziemy na zgrzewce lub kartonie, a pierwszy wymiar podany jest w milimetrach, natomiast drugi w metrach. Standardowa wielkość rolek to 57 x 30.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło