Nowość w naszej ofercie – kasy fiskalne online

Dodane przez: Szymik W: Aktualności Na:

W związku z podpisaniem przez prezydenta ustawy o kasach fiskalnych, wprowadzenie kas online stało się faktem. Tradycyjne kasy fiskalne będą stopniowo wycofywane. Czym są kasy online i co warto o nich wiedzieć?

Centralny Rejestr Kas

Kasy fiskalne online komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas (Repozytorium) gromadzi dane takie jak: paragony, raporty dobowe, zdarzenia czy informacje o przeglądach kasy. Kasy fiskalne online łączą się z Repozytorium co 2 godziny, jednak Repozytorium może samo, bez wiedzy właściciela kasy, zmienić harmonogram połączeń. Obowiązkiem właściciela kasy jest zapewnienie kasie połączenia z Internetem. Jak już było wspomniane, kasy wprowadzane są stopniowo. Od stycznia 2020 kasę fiskalną online muszą posiadać warsztaty samochodowe, a od lipca hotele, pensjonaty i punkty gastronomiczne. Od roku 2021 obowiązek ten będzie dotyczył też fryzjerów, kosmetyczki, lekarzy, prawników, budowlańców, kluby fitness i siłownie. Wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani do zakupu kasy online od 2023 roku. Na szczęście koszt wymiany kasy jest refundowany w 90% wartości nowej kasy netto (nie więcej niż 700 zł).

Fiskalizacja kasy online

Fiskalizację kasy jej właściciel może przeprowadzić tylko raz. Dokonują jej serwisanci posiadający odpowiednie uprawnienia. Fiskalizacja obywa się w trybie online, a kasa w jej trakcie łączy się z Repozytorium. Serwisant zgłasza podatnika do Urzędu Skarbowego i przekazuje jego dane. W odpowiedzi Centralny Rejestr Kas przesyła numer ewidencyjny dla danej kasy fiskalnej,  który urządzenie zapisuje w pamięci wraz z numerem NIP podatnika. W tym momencie pamięć kasy i tryb fiskalny zostają uruchomione. Ostatnim etapem fiskalizacji jest wystawienie raportu fiskalnego fiskalizacji i przesłanie go do Repozytorium.  W pamięci chronionej urządzenia zapisuje się również harmonogram przesyłania danych.

Dlaczego wprowadzono nowe kasy?

Przedsiębiorcy obawiają się nowego rozwiązania, jednak kasy online mają na celu poprawienie kondycji finansowej państwa i uszczelnienie systemu podatkowego. Kasy umożliwią też walkę z luką w VAT i zwiększenie akceptacji płatności bezgotówkowych. Rząd wprowadzi też nowy standard protokołu komunikacyjnego co centralnego repozytorium kas (dla nowych urządzeń), a także uda mu się szybko wycofać z eksploatacji starsze urządzenia, niespełniające nowych wymagań, które do tego trudno jest kontrolować.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło